ناخونک

ناخونک: بازی eFootball 2022

تماشا در یوتیوب

 

با درود خدمت تمامی مخاطبین رسانه گیمین، در جدیدترین قسمت از سری برنامه ناخونک، به سراغ بازی eFootball 2022 جدیدترین شبیه‌ساز فوتبال از شرکت بازیسازی کونامی رفتیم.

بازی eFootball 2022 نام جدید سری PES است. قطعاً همه ایرانی‌ها با بازی PES خاطرات بسیاری دارند و به‌راحتی نمی‌توانند با این تغییر نام کنار بیایند، البته تغییرات این بازی فقط به اسم آن خلاصه نمی‌شود، اصلی‌ترین تغییر این بازی، رایگان شدن آن برای تمام پلتفرم‌ها است.

از این به بعد شما فقط با دانلود کردن این بازی از طریق استیم و بدون خرج هیچ پولی، می‌توانید این بازی را تجربه کنید، اما آیا واقعاً این بازی حتی ارزش تجربه کردن و هدر دادن حجم اینترنت شما را هم دارد؟ در ادامه به پاسخ این سؤال خواهیم رسید.

احتمالاً تا به الآن در شبکه‌های اجتماعی، از مشکلات این بازی، حرف‌های زیادی شنیده‌اید که اکثر آن‌ها به باگ‌های زیاد این بازی اشاره دارد؛ ولی مشکل اصلی این بازی باگ نیست، بلکه گیم پلی به‌شدت عذاب‌آور آن است که شما را به یاد اولین فوتبالی که کونامی در نسل ۸ ساخت، یعنی PES 2014 می‌اندازد.

هر دستوری که شما به بازیکن خود می‌دهید، با کمی تأخیر انجام می‌شود که این مورد گاهی باعث گل خوردن شما، گاهی باعث از دست رفتن موقعیت گل و گاهی هم از دست دادن توپ در میان میدان، منجر می‌شود.

یکی از مشکلاتی که نسخه‌های قبلی این بازی داشت، وزن نه‌چندان مطلوب توپ بود که کونامی سعی کرده تا در این نسخه توپ وزن و فیزیک مناسبی داشته باشد، ولی در این امر هم کونامی ضعیف عمل کرده و فیزیک توپ، به‌خوبی از آب درنیامده است.

گاهی اوقات توپ آنقدر سنگین است که به‌سختی حرکت می‌کند و گاهی آنقدر سبک است که شما نمی‌توانید بفهمید تا برای دادن یک پاس ایدئال باید چقدر پاس را پرکنید.

در چند کلام می‌توان گفت که گیم پلی بازی خوب نیست و شما نمی‌توانید آن حسی که از یک بازی فوتبال دارید را از آن بگیرید.

یکی از انتخابات‌ ریسکی کونامی، قابلیت کراس پلتفرم بود که همه کاربران با هر سیستم‌عاملی بتوانند با هم بازی کنند، یعنی ممکن است شما که کنسول یا کامپیوتر دارید، با کسی به رقابت بپردازید که با سیستم‌عامل اندروید بازی می‌کند!

این مورد شاید باعث شود که بازی، پلیرهای بیشتری جذب کند، ولی باعث شده تا گرافیک آن، اصلاً چنگی به دل نزند و سازندگان نتوانند از همه قدرت موتور قدرتمند آنریل انجین استفاده کنند.

یکی از نقاط قوت همه سری‌های PES در برابر رقیب سنتی خود یعنی FIFA، چهره‌های طبیعی‌تر بود که در این نسخه، متأسفانه چهره‌های بازیکن‌ها، آنطور که باید خوب درنیامده و در صفحات مجازی، بارها چهره‌های بازیکن‌هایی مثل رونالدو و مسی به سخره گرفته ‌شده است.

یکی از مهم‌ترین فاکتورها در بازی‌های ورزشی، هوش مصنوعی است که در نسخه‌های قبلی این سری، بعضاً هوش مصنوعی مشکلاتی داشت. در سری جدید این بازی، هوش مصنوعی واقعاً عملکرد یکسانی را ندارد، گاهی اوقات واقعاً خوب و گاهی اوقات واقعاً بد عمل می‌کند.

مثلاً بعضی وقت‌ها، مدافعان اصلاً اجازه عبور به حریف را نمی‌دهند، گاهی اصلاً پای خودشان را هم دراز نمی‌کنند تا توپ را جمع کنند، حتی گاهی اوقات، بازیکن شما توپ را گم می‌کند که باعث لو رفتن توپ یا اوت شدن توپ می‌شود.

در نهایت باید گفت این بازی اصلاً بازی خوبی نیست و کونامی در ورود به نسل ۹ بازی‌ها شکست‌ خورده است. چیزی که ما دیدیم، از ریشه خراب است، اما کونامی قول داده تا با یکسری آپدیت‌ها مشکلات را حل کند و باید دید این بازی که تنها نقطه قوت آن رایگان بودنش است، به کجا خواهید رسید، آیا به سرنوشت PES 2014 دچار خواهد شد؟

نمایش بیشتر

۲ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا