نوستالژک

نوستالژک: بازی علی بابا و چهل دزد بغداد

تماشا در یوتیوب

 

با درود خدمت تمامی مخاطبین رسانه گیمین، در جدیدترین قسمت از سری برنامه نوستالژک، به سراغ اولین بازی تجاری ایرانی، یعنی بازی علی بابا و چهل دزد بغداد رفتیم.

بازیسازی یکی از سه صنعت برتر دنیاست که از اواسط دهه هشتاد در کشور ما هم اوج گرفت و بازی‌های زیادی در سبک‌های مختلف ساخته شدند که خیلی از آن‌ها، بازی‌هایی نام‌آشنا برای گیمرهای ایرانی شدند؛ مثل میرمهنا، گرشاسپ، مبارزه در خلیج عدن و… .

ولی متأسفانه این موج در اواسط دهه ۹۰ به خاطر یکسری اتفاقات، به سمت نابودی رفت. آیا تا به‌ حال با خودتان فکر کرده‌اید که شروع این راه در کشور ما از چه زمانی بود و اولین بازی ایرانی منتشر شده در چه سالی به بازار آمد؟

حتماً وقتی از شما سؤال بپرسند که اولین بازی تجاری ایرانی کدام بازی بوده است، اولین اسم‌هایی که به ذهن شما می‌آیند، بازی‌هایی مثل میرمهنا، گرشاسپ یا بازی‌های دیگر دهه هشتاد است، ولی این‌ چنین نیست.

اولین بازی تجاری ایرانی، یک دهه قبل‌تر، یعنی در سال ۱۳۷۴ منتشر شده بود. این بازی که علی بابا و چهل دزد بغداد نام دارد، توسط رامین ظفرعزیزی برای پلتفرم DOS و با زبان QBasic/Assmbly ساخته ‌شده که متأسفانه نسخه کامل آن برای بازی کردن موجود نیست و البته بازی کردن آن‌ هم به این راحتی‌ها نیست و فقط با استفاده از شبیه‌ساز بر روی کامپیوتر، می‌توانید این بازی را تجربه کنید.

اگر سری‌های اولیه بازی‌ شاهزاده ایرانی را تجربه کرده باشید، متوجه شباهت بسیار زیاد بازی علی ‌بابا با این بازی می‌شوید.

تجربه بازی علی ‌بابا برای هر شخص می‌تواند یک سفر در زمان باشد، سفر در زمانی که با علی ‌بابا و چهل دزد بغداد شروع شد و همراه با پستی‌ و بلندی‌هایی همچنان با بازی‌هایی مثل فرمانده مقاومت و مختار ادامه دارد و باید دید این راه نهایتاً می‌تواند به‌ جاهای خوبی ختم شود و نهایتاً کشور ما هم بتواند در صنعت بازیسازی نامی برای خودش دست ‌و پا کند یا خیر.

نمایش بیشتر

۲ دیدگاه

  1. سلام یادم قبل تر از این بازی ای ایرانی دیگه ای به اسم TANK HUNTER یا شکارچی تانک هم هستش،اگر لینک دانلودش دارید یا می تونید از گیمپلی بذارید لطفا بذارید.

  2. کنترل‌های بازی چین؟ همه دکمه‌های کیبوردو امتحان کردم.
    فقط با شیفت شمشیر میزنه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا