مقالاتویدیو

بهترین بازی‌های سال ۱۳۹۹ ایران

سال ۱۳۹۹ با تمام مشکلات و شگفتی‌های خوب و بد آن، رو به اتمام است. شاید امسال، یکی از سخت‌ترین سال‌ها، برای گیمرها بود. گیمرهایی که با بالا رفتن قیمت سخت‌افزارها، به‌سختی می‌توانند بازی‌ها را تجربه کنند.

بازی‌های ایرانی در سال ۱۳۹۹، پیشرفت‌ها و پسرفت‌هایی داشتند که باید نقاط قوت را حفظ و نقاط ضعف را برطرف کنند. شدیداً جای خالی بازی‌هایی رایانه‌ای (PC) ایرانی در بازار داخل، حس می‌شود که با همت بعضی از بازیسازان ایرانی، این امید دوباره زنده شده است و باید تمام اهالی جامعه گیم ایران، توجه خاصی به آن در سال ۱۴۰۰ داشته باشند.

امروز در خدمت شما هستیم با بهترین بازی‌های سال ۱۳۹۹ ایران از نظر گیمین؛ لیست اسامی داوران:

محمدمهدی مصری (سردبیر تحریریه گیمین)

حسین امان اللهی (دبیر تحریریه گیمین)

مهدی خدادوست (عضو تحریریه گیمین)

علی نصیری (عضو تحریریه گیمین)

و داور مهمان:

جناب آقای علیرضا خزاعی سردبیر محترم رسانه (گیم اسکن)

بهترین بازی‌های سال ۱۳۹۹ ایران از نظر گیمین

تماشا در یوتیوب

 

بهترین بازی ژانر ماجرایی: وات هپند

وات هپند

بازی وات هپند، اثر استودیو Genius Slackers، یک بازی ماجرایی اول شخص با یک داستان متفاوت و کمتر پرداخته شده است. استودیو سازنده با نوآوری‌ها و تفاوت‌های خود توانسته است What Happened را به یک اثری جذاب تبدیل کند. وات هپند، می‌تواند شما را در محیط‌های باکیفیت و گیم پلی مهیج خود غرق کند و از بقیه‌ی نامزدها، یک سر و گردن در این بخش، بالاتر باشد.

 

بهترین بازی ژانر تفننی: شلمرود افسانه‌ای

بازی ایرانی شلمرود افسانه ای

 

بازی موبایلی شلمرود افسانه‌ای، اثر استودیو قلنج است که با داشتن الهاماتی از یکسری بازی‌ها و تلفیق آن با مجموعه‌هایی از خلاقیت، توانسته است به یک ترکیب دوست‌داشتنی و قابل احترام تبدیل شود. شلمرود افسانه‌ای در عین سادگی، جذاب و سرگرم‌کننده است و هرکسی با هر سنی را می‌تواند جلب خود کند.

 

بهترین بازی ژانر استراتژی: بزن بهادر

بازی بزن بهادر

در سال ۱۳۹۹ بازی‌های زیادی در سبک استراتژی منتشر شدند که از ویژگی‌های خوبی بهره‌مند بودند. بازی بزن بهادر، اثر استودیو تترا پازل، با فاصله‌ی بسیار کمی با رقبا خود، عنوان بهترین بازی ژانر استراتژی را نصیب خود کرد. بزن بهادر، بازی‌ای در سبک استراتژی نوبتی آنلاین است که ترکیب آن با بازی‌هایی مانند Soccer Star، فرمول جدیدی را به وجود آورده است که تمام الهامات بازی، کاملاً بجا بوده و در هیچکدامشان زیاده‌روی نشده است و باعث شده که این معجون بسیار جذاب شود.

 

بهترین بازی ژانر مسابقه‌ای: کات آف

بازی کات آق

متأسفانه در سال ۱۳۹۹، بازی‌های درخور و زیادی در ژانر مسابقه‌ای ساخته و منتشر نشده است، اما معدود بازی‌هایی بوده‌اند که توانسته‌اند پرچم‌دار این نوع بازی‌ها باشند. بازی کات آف، یک بازی مسابقه‌ای با قابلیت مولتی پلیر، اثر گیم لاجیک است که با سایر رقبای این دسته فاصله‌ی زیادی دارد؛ هرچند که در زمینه‌ی خلاقیت و نوآوری هنوز جای کار دارد، ولی در جنبه‌های فنی و گرافیکی، توانسته است خود را به استانداردهای روز دنیا نزدیک کند و اثری جذاب و سرگرم‌کننده برای گیمرها در پلتفرم موبایل باشد.

 

بهترین بازی ژانر اکشن: سفیر عشق

بازی ایرانی سفیر عشق

بازی سفیر عشق، یک بازی اکشن هک اند اسلش، اثر استودیو رسانا شکوه کویر است که بعد از ۵ سال توسعه، منتشر شد. بی‌شک، سفیر عشق، بزرگ‌ترین بازی سال ۱۳۹۹ است و هسته اصلی این بازی را مبارزات آن تشکیل می‌دهد که از هر منظر دارای تمام المان‌هایی است که یک بازی هک اند اسلش به آن نیاز دارد، اما می‌توان گفت این المان‌ها با مشکلات فنی دست و پنجه نرم می‌کنند که باید رفع شوند؛ در هر صورت این مشکلات فنی، باعث نمی‌شوند که بازی سفیر عشق را پایین‌تر از بازی‌های دیگر در ژانر اکشن ببینیم.

 

بهترین بازی از نظر داستان و روایت: وات هپند

وات هپند

بازی وات هپند، داستان خاص، متفاوت و منحصربه‌فرد خود را دارد که هنوز جای کامل شدن آن حس می‌شود، اما روایت جذاب و حتی کمی عجیب بازی، این اثر را ارزشمندتر می‌کند. دوربین بازی، مدام در حال حرکت در ابعاد مختلف زندگی شخصیت اصلی بازی است. شخصی که در یک جنگ روانی با خودش، شدیداً در تکاپو است و این حس، کاملاً به بازیباز منتقل می‌شود.

همچنین موضوع دیگری که ضعف اندک داستان را جبران می‌کند، پایان‌های متفاوتی است که بازیسازان برای What Happened در نظر گرفته‌اند. این بازی دارای ۹ پایان مختلف است که هرکدام ماهیت خاص خود را دارد.

 

بهترین بازی از نظر فنی: اتاق تاریک

پوستر اتاق تاریک

بیشتر مشکلات بازی‌های ایرانی، نشأت گرفته از مشکلات فنی است. متأسفانه هرساله شاهد این مشکلات در بازی‌های ایرانی هستیم. اتاق تاریک، یک بازی ماجرایی اشاره و کلیک، اثر استودیو لکسیپ گیمز است. اتاق تاریک با اینکه یک بازی کاملاً آفلاین است، اما از نظر فنی، محصول خوبی است. این بازی با وجود جزئیات زیاد و گرافیک خوب، توانسته است یک بازی بهینه و با باگ‌های اندک را با یک حجم کم، روانه بازار کند. از نکات مثبت این بازی، پورت شدن آن در پلتفرم موبایل، با گرافیکی تقریباً یکسان نسبت به نسخه PC است و از داشتن چندین پایان در بازی، می‌توان به نقاط قوت آن اشاره کرد.

 

بهترین بازی از نظر طراحی بازی: سفیر عشق

بازی ایرانی سفیر عشق

گرافیک بازی سفیر عشق خیره‌کننده است؛ این بازی در دو محیط کوفه و صحرا، جریان دارد که هر دو این محیط‌ها، زیبایی‌های گرافیکی خاص خود را دارند. کوفه و حتی بیابان‌های خشک و بی‌آب ‌و علف آن، دوست‌داشتنی و زیبا طراحی‌شده‌اند و هرچقدر در آن حرکت کنید، از تماشای این محیط‌ها خسته نخواهید شد. کوفه سفیر عشق در بهترین حالت خود می‌باشد، اگرچه سفیر عشق یک بازی جهان باز نیست، اما سازندگان تمام تلاش خود را کرده‌اند که کوفه‌ای کامل، وسیع و با توجه به جزئیات بسازند.

 

بهترین بازی از نظر صداگذاری و موسیقی: سفیر عشق

بازی ایرانی سفیر عشق

در سال ۱۳۹۹ شاهد توجه بسیار کم بازیسازان ایرانی در بخش صداگذاری و موسیقی بودیم و معدود بازی‌هایی وجود داشتند که بتوان در مورد آن‌ها داوری کرد. سفیر عشق در زمینه‌ی صداگذاری و موسیقی با سایر محصولات بازار، فاصله‌ی زیادی دارد. استفاده از آهنگسازان و دوبلورهای حرفه‌ای و همچنین خواننده خوبه کشورمان، یعنی سالار عقیلی، هیچ حرفی برای گفتن باقی نمی‌گذارد. موسیقی‌های بازی، گوش‌نواز و در مبارزات هیجان‌انگیز هستند و ترکیب آن با موسیقی مدرن، آن را جذاب‌تر کرده است. هرچند که سفیر عشق، می‌توانست از دوبلورهای حرفه‌ای خود، استفاده بهتری کند.

 

بهترین بازی از نظر نوآوری و خلاقیت: فراتر از اینجا ۲

بازی فراتر از اینجا 2

بازی فراتر از اینجا ۲ محصول استودیو گلیم گیمز در سبک ماجرایی است. این بازی با فاصله گرفتن از کلیشه‌های داستانی و شخصیتی تا حد زیاد، معماهای متنوع و جدید، استفاده از ابزارهای جانبی برای قصه‌گویی، روایت غیرخطی به همراه داستان‌های متقاطع و خلق تعلیق پایدار و خلاقانه، توانسته است در بخش نوآوری و خلاقیت، گوی سبقت را حسابی از بقیه نامزدها ربوده و بهترین بازی در این بخش باشد.

 

بهترین بازی در جریان (On Going): پسرخوانده

بازی پسرخوانده، یک بازی استراتژی، اثر استودیو پاییزان است که از همان موقع انتشار، توانست کاربران زیادی را جذب خود کند. این بازی در چند سال اخیر، توانسته است با آپدیت‌های بهبودبخش و ارائه بازی‌ای بدون باگ‌های آزاردهنده، تبدیل به یک اثر حرفه‌ای شود، همچنین کاربران پسرخوانده در چند سال اخیر، کم نشده‌اند، بلکه علاقه‌مندان بیشتری را با به‌روزرسانی‌های موفق و مارکتینگ و روابط عمومی خوب، جذب خود کرده است.

 

مورد انتظارترین بازی: قصه بیستون

بازی قصه بیستون

بازی‌های مورد انتظار ایرانی، همواره امید صنعتی شدن بازی در ایران را بیشتر می‌کنند. قصه بیستون، یکی از بازی‌هایی است که با داستانی کاملاً ایرانی و منحصربه‌فرد، توانسته است علاقه‌مندان بسیار زیادی را در سراسر جهان، جلب خود کند. بازی‌های مورد انتظار سال ۱۳۹۹، بسیار امیدوارکننده و هریک از ویژگی‌های خوبی برخوردار بودند، به‌طوری که انتخاب را برای داوران بسیار سخت کرده بود. امید است در سال‌های جاری و هرچه زودتر، بازی قصه بیستون و سایر بازی‌های مورد انتظار، منتشر شوند.

 

بهترین بازی از نگاه مردم: لایت ریسپانس

بازی ایرانی لایت ریسپانس

از ابتدای اسفندماه سال ۱۳۹۹، نظرسنجی در وب‌سایت گیمین به اشتراک گذاشتیم که بازی آنلاین و شوتر اول شخص Light Response، توانست به این عنوان ارزشمند، دست یابد. درست است که لایت ریسپانس، اثری کامل نیست، اما توانسته است با پشتیبانی دائم و پیوسته از طرف تنها سازنده این بازی، با تلاش بی‌وقفه برای بهبود محصول خود، مخاطبانی را جذب کند که این امر، جای تقدیر دارد.

 

بازی سال: سفیر عشق

بازی ایرانی سفیر عشق

سفیر عشق با تمام نقص‌هایش، نکات مثبت زیادی دارد که در بین بازی‌های دیگر، توانسته است این عنوان را نصیب خود کند. سفیر عشق را می‌توان یک عنوان جریان ساز یاد کرد، زیرا بعد از چند سال، یک بازی بزرگ و درخور، در ایران به صورت فیزیکی منتشر شد؛ کاری که سفیر عشق انجام داد، تقریباً در ایران، نابود شده بود و این بازی توانست در بین تمام ناامیدی‌ها، امیدی را زنده کند. سفیر عشق در ایران، یک بازی کاملاً بزرگ است که در فصل‌های بعد، باید کامل‌تر شود و ایرادات خود را برطرف کند. با تمام مشکلات، هیچ بازی‌ای به اندازه سفیر عشق، برازنده بازی سال ۱۳۹۹ ایران نیست.

 

با تشکر فراوان از هیئت داوری و آرزوی موفقیت بیشتر برای تمام بازیسازان ایرانی

پایان بازی‌های ایرانی سال ۱۳۹۹ و شروعی جدید در سال ۱۴۰۰؛ امیدواریم در سال آینده، شاهد بازی‌های بسیار خوبی از طرف بازیسازان ایرانی باشیم.

نمایش بیشتر

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا