مقالاتویدیو

لکسیپ گیمز در آغاز یک مسیر جدید

چگونه لکسیپ گیمز در مسیر پیشرفت قرار گرفت؟

لکسیپ گیمزاستودیو بازیسازی ایرانی لکسیپ گیمز که در ابتدا با انتشار بازی‌هایی همچون ریتبون و بال‌های تاریک ۱، خود را به ‌عنوان سازنده‌ای ماهر در پلتفرم موبایل معرفی کرد، اکنون قدم در یک مسیر جدید و دشوار نهاده است. این استودیو بازیسازی قرار است در آینده‌ای نه‌چندان دور، ساخته جدید خود را بر روی رایانه‌های شخصی منتشر نماید. با گیمین همراه باشید تا علاوه بر صحبت درباره این اثر جدید، سری به بازی‌های گذشته و روند صعودی طی شده، توسط لکسیپ گیمز بزنیم.

ساخت بازی، پیشرفت در این زمینه و البته حفظ موفقیت در بازیسازی، کار چندان راحتی نیست. در این میان، کم نیستند استودیوهای بازیسازی‌ای که از پس این کار دشوار برمی‌آیند. در ساخته‌های اینگونه استودیوها، می‌توان به ‌وضوح، تفاوت‌ها و پیشرفت‌های موجود بین دو اثر متوالی را مشاهده کرد. درواقع، این روند صعودی آن‌ها است که گاهی ممکن است با فراز و نشیب‌هایی همراه شده یا اسیر اتفاقاتی غیرقابل ‌پیش‌بینی و ناگهانی شود.

البته، طی کردن این روند صعودی برای شرکت‌های مستقل (ایندی) دشوارتر نیز هست. بدون هیچ سرمایه‌گذار قابل‌توجهی، باید از پول ساخت پروژه‌های پیشین، برای ساخت پروژه‌های جدید استفاده کنند. از این‌رو معمولاً استودیوهای بازیسازی، همچون لکسیپ گیمز در کنار ساخت بازی‌های بزرگ، به ساخت بازی‌های کوچک‌تر همچون بازی‌های موبایلی نیز می‌پردازند.

تماشا در یوتیوب

 

حالا بیایید با یکدیگر، نگاهی بیندازیم به برخی آثار این استودیو تا بیش‌ از پیش با آن آشنا شویم.

بالهای تاریک 1

بال‌های تاریک ۱

بازی بال‌های تاریک ۱ اولین ساخته‌ی استودیو لکسیپ گیمز در سبک ماجراجویی اشاره و کلیک است که توانست نام استودیو سازنده را بر سر زبان‌ها بیندازد. علاوه بر این، بال‌های تاریک، آغازگر یک داستان بسیار مرموز نیز می‌باشد که ساخته‌ و پرداخته نویسندگان این اثر است.

داستان بازی درباره یک پرونده با نام مستعار سایه شب است که قربانیان آن بازیگران سینما هستند. حال، کاراکتر اصلی بازی نیز که خود یکی از بازیگران سینما است، با مفقود شدن او، پرونده بیش ‌از پیش حساس می‌شود.

کاراکتر اصلی بازی با نام سام حقیقی، وقتی بهوش می‌آید، خود را در اتاق شخصی‌اش، درحالی ‌که پاهایش به تخت بسته‌ شده است، می‌بیند. سپس خود را آزاد می‌کند، اما وقتی در اتاق را باز می‌کند، فضایی کاملاً ناآشنا را در مقابل خود می‌بیند. او متوجه می‌شود که در یک تیمارستان متروکه است و حالا این وظیفه شما است که علاوه بر پی بردن به گذشته این مکان، راهی برای نجات پیدا کنید.

حال، این وظیفه شما است که از رازهای این مکان مخوف، پرده برداشته و همچنین راهی برای نجات از آن پیدا کنید. موضوعی که بال‌های تاریک را شدیداً چالش‌برانگیز می‌کند، معماها و جورچین‌هایی است که برای پیشروی در بازی، باید ابتدا از پس آن‌ها بربیایید. این معماها و پازل‌ها، می‌توانند ذهن شما را شدیداً درگیر کنند و عبور از آن‌ها چندان راحت نیست.

نکته قابل‌توجه درباره بال‌های تاریک ۱، این است که حتی پیش از انتشار نیز، جزو بازی‌های مورد انتظار بود. این بازی توانست مقام دوم را در بازی‌های مورد انتظار سال ۲۰۱۵، در سایت IndieDB از آن خود کند. همچنین دیگر دستاوردهای این بازی عبارت‌اند از:

 • برنده دیپلم افتخار بهترین بازینامه در جشنواره بازیسازان مستقل
 • کاندید بهترین بازی ماجراجویانه در ششمین جشنواره بازی‌های رایانه‌ای تهران
 • کاندید بهترین داستان، موسیقی و گرافیک هنری در جشنواره بازیسازان مستقل
 • کاندید بهترین بازی موبایل و نوآورانه‌ترین بازی در جشنواره TGC 2017
 • دریافت نام سینمایی‌ترین بازی سال ۹۵ از سوی بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای
 • جزو پنجاه اثر برتر سال ۲۰۱۵ از سوی سایت IndieDB

بالهای تاریک 2

بال‌های تاریک ۲

داستان بال‌های تاریک ۲، دقیقاً پس از اتمام بال‌های تاریک ۱ ادامه می‌یابد. در لحظات پایانی بال‌های تاریک ۱، کاراکتر اصلی با سایه شب (کاراکتر منفی بازی که نام مستعار او سایه شب است) روبرو می‌شود، اما سپس در حفره‌ای تاریک سقوط می‌کند.

حال، شما باید در این محیط مخوف و وهم‌آلود به دنبال راهی برای رهایی بگردید.

در طراحی محیط‌ها و توجه به جزئیات، شاهد پیشرفت چشمگیری هستیم که به‌نوعی این تفاوت به دلیل تفاوت سال انتشار، از لکسیپ گیمز انتظار می‌رفت.

بال‌های تاریک ۱ در سال ۲۰۱۵ و بال‌های تاریک ۲ در سال ۲۰۱۸ منتشر شد و در این سه سال نیز بازی‌های کوچک‌تری توسط لکسیپ گیمز منتشر شدند.

حل معماها و پازل‌ها و یافتن اشیاء همچون نسخه پیشین، هسته اصلی بازی را تشکیل می‌دهد. با این تفاوت که معماها و پازل‌ها، متنوع‌تر و دشوارتر از گذشته ظاهر می‌شوند.

بال‌های تاریک ۲ نیز همچون سری اول، توانست به موفقیت‌هایی دست یابد که البته نسبت به سری پیشین، اثر بهتری بود. درواقع بال‌های تاریک ۲ با حفظ نقاط قوت سری اول، نقاط ضعف کمتری نسبت به آن نیز داشت. دستاوردهای این بازی عبارت‌اند از:

 • برنده بهترین بازی مردمی در سومین جشنواره بین‌المللی بازی‌های خاورمیانه
 • کاندید بهترین بازی موبایل در جشنواره بین‌المللی IMGA Global 2019
 • برنده غزال زرین بهترین بازی رایانه‌ای سال در هفتمین جشنواره بازی‌های رایانه‌ای تهران
 • کاندید بهترین داستان و صداگذاری سال در هفتمین جشنواره بازی‌های رایانه‌ای تهران
 • برنده تندیس زرین بهترین بازی سال در جشنواره کافه پلی
 • نامزد بهترین بازی از نگاه مخاطبین در TGC 2018
 • نامزد بهترین بازی موبایل در IMGA Mena 2018

ریتبون

ریتبون

ریتبون ابتدا به‌ صورت یک نسخه دمو و سپس با دریافت بازخوردهای خوب از بازیبازان و اطمینان یافتن سازندگان از کم نقص بودن این اثر، به‌صورت کامل در دسترس کاربران قرار گرفت. همچنین سازندگان بازی پس از انتشار آن با بازیبازانی که آن‌ را تجربه کرده بودند، ارتباط گرفته و تمام سعی خود را کردند تا باگ‌ها و مشکلات بازی را به کمترین حد ممکن برسانند.

ریتبون در سبک ماجراجویی و تا حدودی یادآور خاطرات بازی‌های قدیمی مشابه است. خصوصاً در بحث صداگذاری از افکت‌های صوتی‌ای که با آن‌ها در بازی‌های قدیمی خاطره داریم استفاده‌ شده است. به‌نظر، آثاری همچون Super Mario و بازی موبایلی Diamond Rush و… منبع اقتباسی برای ساخت این اثر بوده‌اند.

در این بازی، بازیکن باید به جمع‌آوری امتیاز بپردازد که این امتیازات از طرقی همچون باز کردن صندوق‌ها یا جمع‌آوری خرس‌ها به دست می‌آید. همچنین دشمنان متنوعی که هرکدام عملکرد آسیب رسانندگی خود را دارند، در بازی قرار گرفته است.

از نکات جالب در ریتبون، این است که توانایی‌هایی همچون مبارزه با دشمنان و هل دادن اجسام، از ابتدا برای کاربر در دسترس نیست. درنتیجه آهسته باید این توانایی‌ها را کسب کرده و با استفاده از آن‌ها به ادامه دادن بازی بپردازید.

ریتبون را می‌توان یکی از متفاوت‌ترین ساخته‌های لکسیپ گیمز نیز دانست که در آن، حس داستان ضعیف و سطحی‌تری را نسبت به آثار دیگر این استودیو شاهد بودیم.

البته این اثر توانست به دستاورد‌های زیادی نیز دست پیدا کند که عبارت‌اند از:

 • نامزد بهترین بازی در چهارمین جشنواره بازی‌های خاورمیانه
 • نامزد بهترین بازی سال در جشنواره IMGA Global 2020
 • نامزد بهترین موسیقی و صداگذاری در جشنواره Vigma 2020
 • نامزد بهترین بازی پلتفرمر سال در هشتمین جشنواره بازی‌های ویدیویی ایران
 • بازی مستقل توصیه‌شده در کانال Clemmy Games
 • بازی توصیه‌شده در مجله Pyre روسیه

علاوه بر این، حضور المان‌هایی همچون پازل و عبور از موانع و… به چالش‌برانگیز شدن بازی کمک زیادی کرده بود تا جایی که برخی کاربران از دشواری بسیار آن ناراضی بودند!

پوستر اتاق تاریک

اتاق تاریک

اتاق تاریک، با فاصله‌ی ۲ ساله از بال‌های تاریک ۲ روانه بازار شد. این اثر را می‌توان برترین بازی ساخته ‌شده توسط لکسیپ گیمز نیز دانست، زیرا در کنار حضور محیطی باکیفیت، داستانی مرموز و درگیرکننده را ارائه می‌کرد.

موضوعی که اتاق تاریک را نسبت به بال‌های تاریک متمایز می‌کند، داستان قدرتمندتر، صداگذاری و موسیقی عالی، محیطی پویاتر، گیم پلی قدری مهیج‌تر و البته دشواری بیش‌ازحد معماهای بازی است.

بازی با یک پیش‌نمایش کوتاه، مرموز و در عین ‌حال مفهومی، آغاز می‌شود. مشخص است که نویسندگان بازی تلاش زیادی برای روایت آن کرده‌اند و بازی به شکل کاملاً مهندسی‌شده، هر آنچه را که باید از داستان بازی به کاربر ارائه می‌دهد. شاید تیتراژ اولیه بازی، ارتباط چندانی با داستان آن نداشته باشد، اما نقش خود را به ‌عنوان یک پیش‌نمایش برای یک بازی مرموز، به‌خوبی ایفا می‌کند.

داستان از این‌ قرار است که مهندسانی در تلاش هستند تا جابجایی افراد و اجسام را بدون استفاده از وسیله نقلیه و با استفاده از یک دستگاه پیشرفته به مکان‌های موردنظر انجام دهند، اما تمام افرادی که در این دستگاه قرارگرفته‌اند، ناپدید می‌شوند و با وجود علائم حیاتی که نشان از زنده ‌بودن آن‌ها است، هیچ اثری از آن‌ها یافت نمی‌شود.

آنطور که مشخص است، شما نیز جزو این افراد هستید و پس از تِله پورت به مکانی منتقل ‌شده و بدون اینکه حتی ذره‌ای از خود و گذشته خود را به یادآورید، چشم خود را باز می‌کنید. حال، علاوه بر بازگرداندن حافظه‌تان، باید سعی کنید تا با استفاده از دست‌نوشته‌هایی که افراد پیش از شما در این مکان به‌جای گذاشته‌اند، راهی برای خروج از این مکان پیدا کنید.

داستان بازی در ادامه پیچیده‌تر می‌شود و روایت بازی به شکل غیرقابل ‌پیش‌بینی به جلو حرکت می‌کند.

آثار دیگر لکسیپ گیمز

همانطور که پیش ‌از این گفتیم، لکسیپ گیمز همچون استودیوهای بازیسازی مستقل دیگر، در کنار پیش بردن پروژه‌های قدرتمندی همچون بال‌های تاریک و اتاق تاریک، آثار کوچک‌تری را نیز ساخته و روانه بازار کرده است. این آثار عبارت‌اند از:

۱- بالیون (سال ۲۰۱۷)

۲- کالیموس (سال ۲۰۱۸)

۳- لیمو شیرین (سال ۲۰۱۸)

۴- لیمو ترش (سال ۲۰۱۹)

۵- Mini Heroes (سال ۲۰۱۹)

۶- نهمین الماس (سال ۲۰۱۹)

۷- کافه چی (سال ۲۰۲۱)

(البته تعدادی از این آثار در حال حاضر از دسترس بازیبازها خارج‌ شده‌اند)

نکته جالب دیگر این است که حضور پروژه‌های بزرگ‌تر در کنار توسعه این بازی‌ها، باعث نشده که بازیسازان این آثار را به شکل ضعیفی روانه بازار کنند و هرکدام در سبک مربوطه، به‌خوبی ظاهر شده و رضایت بازیباز را جلب کرده‌اند.

تا به اینجا با شما درباره آثار گذشته لکسیپ گیمز صحبت کردیم. موضوعی که نمی‌توان با تجربه بازی‌های لکسیپ گیمز، از ابتدا تا به‌ حال، مشاهده کرد، پسرفت است. استودیو لکسیپ گیمز، تمام بازی‌های خود را تمام و کمال ارائه داده و تاکنون پروژه به پروژه در حال پیشرفت بوده است.

موضوعی که در ادامه درباره آن صحبت می‌کنیم، درباره پروژه جدید لکسیپ گیمز است که می‌تواند چندین قدم دیگر، این استودیو را به سمت جلو هدایت کند.

پوستر کانال سکوت

کانال سکوت

کانال سکوت یا همان Silence Channel برای اولین بار در اواسط سال ۱۳۹۹ به ‌صورت رسمی معرفی شد و سازندگان یک تریلر کوتاه نیز از آن به اشتراک گذاشتند. آنگونه که از این تریلر نتیجه‌گیری می‌شد، لکسیپ گیمز قصد داشت این بار متفاوت‌تر از همیشه عمل کند. پروژه این بار، یک بازی اول‌شخص ترسناک بود.

همچنین لکسیپ گیمز در سال ۱۳۹۹ نسخه دمویی از کانال سکوت، با مدت‌زمان گیم پلی حدوداً ۲۵ دقیقه‌ای منتشر کرد که می‌توان از آن به اطلاعات زیادی درباره نسخه کامل بازی پی برد. اول ‌از همه به داستان بازی می‌پردازیم که متفاوت‌تر از آثار مشابه لکسیپ گیمز در گذشته می‌باشد. این بار، شما با پای خود به دل تاریکی می‌زنید!

داستان بازی در نسخه دمو از این ‌قرار است که:

در یک‌ شب طوفانی در سال ۱۹۹۳، دو دختر جوان تصمیم می‌گیرند که در یک کلبه دورافتاده در جنگل، اقامت کنند. گفته می‌شد که کلبه متروکه است، اما دخترها به شایعات توجهی نکردند و شب را در آنجا سپری کردند. دو روز بعد، یک شخص محلی، یکی از دخترها را ۳۰۰ متر دورتر از کلبه پیدا کرد، درحالی ‌که روی زانوهایش نشسته و چیزی شبیه به موسیقی را زمزمه می‌کند. چند روز بعد، دختر درحالی پیدا شد که از یک درخت بزرگ، دار زده ‌شده بود!

دو سال پس ‌از این اتفاق، سه دانشجوی مرد، تصمیم گرفتند تا با ماندن در آن کلبه، نادرستی شایعات را ثابت کنند، اما دیگر هیچ خبری از آن‌ها نشد!

جان مارتین، یک روزنامه‌نگار حرفه‌ای ۳۲ ساله، بعد از کمی تحقیقات، در دسامبر ۱۹۹۶، به این ماجرا علاقه‌مند شد و تصمیم گرفت تا شخصاً این موضوع را بررسی کند… .

از اینجا به بعد، شما کنترل جان مارتین را در دست دارید که قصد دارد، تنها تعدادی عکس از این محیط مخوف بردارد و پیش ‌از اینکه دیوانه شود، ازآنجا خارج شود.

اما همه‌چیز آنطور که او می‌خواهد، پیش نمی‌رود و او بدون توجه به هشدارهای موجود روی در و دیوارها، بیش‌ازحد از مسیر بازگشت خود دور شده و درگیر اتفاقاتی فوق‌العاده وحشتناک و وهم‌آلود می‌شود. البته این امکان وجود دارد که در نسخه اصلی، داستان و روند پیشروی در بازی، قدری دچار تغییر شود.

کانال سکوت

قطعاً کانال سکوت برای لکسیپ گیمز، یک پروژه بسیار بااهمیت است که می‌تواند آینده این استودیو را مشخص کند. به‌نظر لکسیپ گیمز سعی دارد با حفظ معماها و حالت فکری بازی‌های گذشته، آن را با آثاری همچون رزیدنت اویل و اوت لست تلفیق کند که قطعاً تجربه آن بسیار چالش‌برانگیز و لذت‌بخش خواهد بود.

همچنین لکسیپ گیمز در نسخه دمو، توانسته حس ترس و وهم بسیار قدرتمندی را نیز به کاربر منتقل کند که انتظار می‌رود در نتیجه نهایی، این حس را به شکل واقعی‌تری شاهد باشیم.

طبق گفته‌ی سازندگان بازی، مراحل طراحی کانال سکوت به پایان رسیده است و اگر صداگذاری بازی تکمیل شود، در تاریخ ۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ ابتدا در استیم، منتشر می‌شود.

کانال سکوت هر چه که باشد، قطعاً یک تجربه بسیار متفاوت برای لکسیپ گیمز است که می‌تواند روند رو به رشد این استودیو را بیش‌ از پیش، سرعت ببخشد.

نمایش بیشتر

۴ دیدگاه

 1. ممنون از مهدی خدادوست عزیز و رسانه گیمین برای وقتی که برای تهیه این مقاله صرف کردید. مرور جالبی بود که برای ما واقعا لذت بخش بود. امیدواریم به زودی کانال سکوت منتشر بشه و تجربه جالب و البته ترسناکی برای مخاطبین به همراه داشته باشه 🙂

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا